V lidském životě nastane dříve nebo později okamžik, kdy si řekneme, že bychom s tou naší tělesnou schránkou měli něco dělat. Obvykle se tak stává po svátcích či dovolených s all inclusive programem. Zkrátka nám zrcadlo a váha nalijí čistého vína a my si uvědomíme, že držet diety nikam nevede a že součástí nutné změny našeho životního stylu zákonitě musí být pohyb. Pokud se v této životní situaci nacházíte, je dobré postupovat obezřetně. Můžete totiž snadno udělat několik chyb, které by vás v budoucnu mohly od vaší nové cesty lehce odradit.
Když se začnete poohlížet po nějakém sportu, měli byste si být jisti svými možnostmi a schopnostmi. Na místě je i konzultace s odborníkem, jako je trenér či výživový specialista. Jednou z mnoha jistot jsou vytrvalostní sportovní aktivity, které rozvíjejí nejen celkovou tělesnou kondici, ale i kardiovaskulární a dýchací systém. Jedním z neúčinnějších typů tohoto cvičení je bezesporu spinning.
Nalezněte v Domyno Wellness Spinningové centrum. Lekce probíhají na stacionárních kolech, spinnerech, na nichž si každý sám volí zátěž a tempo, které mu vyhovují. Důležité je, s jakou kondicí na spinning přijdete. Pokud se cítíte skvěle, jste připraveni na těžší trénink. Někdy ale potřebujete jen relaxovat a odbourat únavu. Vždy je totiž důležité řídit se vlastními pocity, abyste se po lekci cítili dobře a zregenerovaní.
K udržení tempa pomáhá rytmický hudební doprovod, který vás při správné rovnováze sil naučí hospodařit s časem a dechem. „Standardní lekce trvá padesát pět minut a je rozdělena do několika etap. Po počátečním rozehřátí následuje přibližně čtyřicetiminutová hlavní část lekce, která je ukončena srovnáním dechu a důležitým strečinkovým protažením,“ říká Věra Čermáková, manažerka Domyno Wellness.
Unikátnost tohoto skupinového cvičení spočívá v tom, že je vhodné pro každého, bez ohledu na dosavadní zkušenosti a schopnosti. Při správných technikách dosáhne vysoké účinnosti tréninku nejen začátečník, ale i vrcholový sportovec.
Další nespornou výhodou je fakt, že spinning šetří klouby, je nenáročný na koordinaci pohybů a směřuje k celkovému posílení svalových partií se současným vysokým energetickým výdejem. „U nás v Domyno Wellness také klademe důraz na správné techniky a různé jízdní styly. Kreativita lekcí tak umožňuje klientům najít si svého lektora i svoji trať,“ doplňuje Věra Čermáková. Jízda na kole v přírodě je totiž do jisté míry stále chápána jen jako hobby sport.

Spinning už dávno není pouze sezonní záležitostí, naopak je potřeba ho brát jako cvičební program, který je, chcete-li například zhubnout, mnohem rychlejší a účinnější. Ten, kdo volí trasu, je instruktor a ten vás nenechá jet jenom po rovince, ani zastavit se na pivko.

Intenzita

Na následující adrese naleznete pouze orientační rozvrh, který nezohledňuje případné záskoky, speciální lekce atp. www.domyno.cz/rozvrhy/

Aktuální rozvrh a rozpis instruktorů a trenérů, stejně jako lekce na které je možné se objednat, včetně speciálních lekcí, je umístěn v online rezervačním systému na adrese: www.domynoonline.cz

SKUPINOVÉ LEKCE - Pohybové aktivity, Jóga, Pilates, H.E.A.T., TRX, Kondiční program, Spinning, Jumping, Balóny, SM System ...
Jedna lekce při složení depozitu 3000 kč (sleva 15%) 169 Kč
Jedna lekce při složení depozitu 1000 kč (sleva 10%) 179 Kč
Jedna lekce - základní cena pro držitele Domyno Zákaznické Karty 199 Kč
STUDENT, SENIOR, ZTP
Jedna lekce - základní cena pro držitele Domyno Zákaznické Karty 159 Kč

Studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP mají nárok na sníženou sazbu (student – držitel karty ISIC, senior  – osoba starší 60 let).

Na Spinning lze využít kartu Multisport

Ceník je platný od 1.2.2022. Změna cena je vyhrazena

Informace

Historie 
Jonathan Goldberg, známý pod přezdívkou Johnny G, je ultra-maratonským cyklistou světové úrovně, který v polovině 80. let vytvořil SPINNING® , do kterého vložil své zkušenosti těžce získané tvrdým tréninkem při přípravě na RAAM (Race Across America), ultramaratonský cyklistický závod měřící více než 4000 km. Johnny trénoval 60 – 80 hodin týdně, v pouštním horku, mrazivém dešti a úplně sám, často u něj docházelo k přetrénování. Nikdo z Johnnyho známých, terapeutů či vrcholových sportovců mu nedokázal poradit jak trénovat na výkon, který trvá více než 200 hodin.

Johnny se RAAM zúčastnil celkem dvakrát. Poprvé v roce 1987 ukončil závod 400 mil před cílem. Poté, co vytvořil SPINNING® pro svou vlastní přípravu a systém nazvaný Five spokes of Balance, tréninkový program pro tělo a mysl, který mu pomohl najít rovnováhu, o dva roky později závod úspěšně dokončil za méně než 10 dní. V roce 1989 otevřel své první komerční „JOHNY G SPINNING® CENTER“ v Santa Monice v Kalifornii, když přenesl trénink na vlastnoručně vyrobeném SPINNING® kole ze své garáže do fitness centra. Johnny představil SPINNING® již více než milionu lidí v přibližně čtyřech tisících centrech po celém světě.

Co je SPINNING®?
Skupinová jízda na stacionárních kolech se setrvačníkem (SPINNER®), prováděna za vedení instruktora a za „zavřenými dveřmi“, se stala kondičním fenoménem posledních let, a to zdaleka nejen mezi cyklisty.
SPINNING® je určen všem bez rozdílu věku (nad 15 let), pohlaví, kondice a bez ohledu na dosavadní zkušenosti a schopnosti. Na hodině můžete trénovat po boku zkušeného závodníka či člověka, který jezdí jen rekreačně nebo na skutečném kole nikdy neseděl. Protože každý z vás je jinak zdatný, je SPINNING® příležitostí naučit se plánovat si trénink, převzít zodpovědnost sám za sebe, plnit svůj tréninkový plán a směrovat k cíli, který je před vámi, ať je to závodní sezóna, či dobrý pocit z toho, že zvládnete mnohem snadněji kopec, který vám ještě nedávno dělal problémy, nebo chcete jen shodit pár kilogramů nadváhy.

Instruktor je na hodině pro vás, aby vám pomohl vytvořit trénink, pokud si s ním sami nevíte rady, a najít motivaci  pro 55 minutové šlapání na stacionárním kole, aby vám poradil triky, které pak můžete využít třeba i venku na silnici či v terénu. SPINNING® nemá instruktora proto, aby vám přesně nastavil zátěž a určil styl, kterým pojedete. Heslem programu je Freedom to ride, tedy volnost jízdy. Každý z nás je jiný, má odlišné požadavky, navíc jeden den se můžete cítit perfektně připraveni na těžký trénink, jindy potřebujete relaxovat, odbourat pocit přetrénování či únavy. Je důležité, abyste se sami řídili vlastními pocity a respektovali své tělo.

Pokud jste ve skvělé formě a chcete trénovat naplno, máte prostor: můžete přidat zátěž, zvednout se ze sedla a jet na hranici svých možností. Když se cítíte unaveni po závodě či předchozím vyčerpávajícím tréninku, během lekce se uvolníte tak, abyste se po ní cítili více odpočinuti a lépe zregenerováni než před ní. Každý profil lekce je jen výzva, kterou můžete a nemusíte přijmout. Vaší největší výzvou by mělo být dodržet svůj plán, respektovat sami sebe, naučit se odhadnout své síly a limity a pravidelným tréninkem tyto limity krok za krokem posouvat dál.

Najít vlastní rytmus, frekvenci a zátěž vám pomůže hudba a také skupina, s níž pojedete celých 55 minut. Nebudete muset na nikoho čekat, nikomu se přizpůsobovat. Pojedete jako jeden tým, ale současně, každý sám dle svých možností.
Můžete přijít na SPINNING® jednou či dvakrát týdně, pokud je pro vás jen kompenzací jiného sportovního tréninku, nebo jako doplněk vašeho tréninku na kole za nepříznivého počasí venku. Stejně tak můžete trénovat sedmkrát týdně, pokud budete mít chuť.

Pro koho je SPINNING® určen?

… KONDICE
pro ty, kteří si chtějí udržet nebo zlepšit svoji kondici jednoduchým a zábavným způsobem
Nemusíte být zrovna vrcholoví sportovci, dokonce nemusíte nikdy předtím sportovat, a přesto můžete zajít na spinning. Nemusíte se učit žádné složité pohyby. Budete nenásilným způsobem pracovat na své fyzičce a zároveň pročistíte svoji mysl – i když je Vám šedesát nebo máte 130 kilo.

… POSTAVA
pro ty, kteří chtějí pečovat o svoji postavu
SPINNING® je ideální prostředek pro zhubnutí. Při jedné lekci průměrně spálíte 406 až 600 kcal, což je 12x více než při aerobiku, aniž byste zatížili své klouby. Pravidelný spinning trénink vám pomůže účinně tvarovat a zpevňovat vaši postavu. Získáte pevný zadeček a štíhlé nohy.

… TRÉNINK
pro sportovce
SPINNING® umožňuje specializovanou přípravu pro všechny druhy sportů. S pomocí měřiče tepové frekvence lze simulovat konkrétní tréninkovou zátěž – vytrvalost, rychlost, výbušnost i intervalový trénink.

Styly jízdy SPINNING®
Každá poloha charakterizuje určitý styl jízdy a tím určuje kvalitu a intenzitu zátěže. Tato poloha se z důvodu zdokonalování pohybu mění v různém rytmu a v různých zátěžích.  Různé styly podporuje během celé lekce hudební doprovod. Z jejich střídání lze vytvořit celkový profil tratě, který navrhuje instruktor.

Styly, které se běžně užívají:
Rovina (v sedle)
Running (běh)
Jízda do kopce (v sedle)
Jízda do kopce (ve stoje)
Jumping (skoky)
Sprint

Poprvé na SPINNING®?
Pokud jdete poprvé, nezapomeňte na:
sportovní oblečení ze savého materiálu (nejlépe cyklistické šortky), sportovní obuv s pevnou podrážkou (nejlépe cyklistické s SPD), lahev na zhruba litr pití, ručník

Na lekci přijďte nejméně 15 minut před jejím začátkem, abyste se stihli převléknout a lekce mohla začít včas.
SPINNING® zvládne úplně každý – zátěž si určuje každý sám!

SPINNING®, SPINNER®, SPIN® a SPINNING logo  ® jsou ochranné známky ve vlastnictví společnosti Mad Dogg Athletics, Inc., které využíváme na základě zvláštního svolení – Licenční smlouvy.

Strength

%

Cardio

%

Fat Burning

%

Flexibility

%

Jak to funguje? Najdete si svoje číslo v „tabulce podle věku” podle věku a Energy zóny, kterou chcete jet (muž 50 let chce jet Endurance, tedy 114 – 130)

K číslům z „tabulky podle věku” připočte číslo z „přepočítací tabulky” podle své klidové TF a procent a získá hodnotu, kterou by jinak vypočítal pomocí vzorce a násobení (stejný muž má KTF 60, pak připočítám 18, tedy: 114+18 až 130+18, výsledek: 132 – 148).

K podobným číslům by se dostal i vzorcem: ((220–50–60) x 0,65) + 60 = 132 a ((220–50–60) x 0,75) + 60 = 142

Trénink dle TF

Úvodem …
Před začátkem tréninku je důležitá volba cíle, kterého chceme dosáhnout. Cíle jsou individuální – relaxace formou aktivního odpočinku, zlepšení fyzické kondice, snaha zhubnout, zvýšit svalovou sílu, zlepšení funkce kardiovaskulárního systému apod. Pomocí tepové frekvence (SPINNING® jednotlivé tepové frekvence rozděluje do tzv. Energy zón) lze volit přesnou intenzitu zátěže, která povede ke splnění Vašich tréninkových cílů. Srdce je v těle nejdůležitější sval. Zdraví a síla našeho srdce přímo souvisí s naší fyzickou i psychickou kondicí. Při správném a pravidelném tréninku se srdeční sval posiluje a zvětšuje svůj objem. To přispívá k tomu, že je schopné se lépe vyrovnat s fyzickou zátěží a pokrýt veškeré tělem na něj kladené nároky (dokáže „přepumpovat” více krve, která dopraví k pracujícím svalům – a nejen k jim – potřebnou energii a kyslík k jejich práci).

Základní terminologie
Tepová frekvence (Tf) … počet úderů srdečního svalu za časovou jednotku (1 min.)
Klidová tepová frekvence (KTf) … počet úderů srdečního svalu za 1. min. v klidové poloze těla (ráno po probuzení)
Maximální tepová frekvence (MTf) … maximální počet úderů srdečního svalu za minutu, kterého můžete v průběhu tréninku (jízdy) dosáhnout bez zdravotních rizik (poškození srdce apod.)
Sportester … měřič tepové frekvence (většinou hodinky s touto funkcí)

Klidová tepová frekvence
Klidová tepová frekvence se zjišťuje vždy ráno hned po probuzení „bez budíku” (ještě v klidové poloze). Tf se nejlépe měří na vnitřní straně zápěstí, přímo na hrudním koši, případně stiskem jedné krční tepny. Nemusíme měřit tep celou minutu, stačí údaj za 10 s., který vynásobíme 6. Vyjde nám hodnota KTf za 1 minutu. Funguje zde nepřímá úměrnost – tedy čím více je tělo trénovanější, tím nižší KTf ráno naměříte. Pomocí pravidelného měření KTf získáte od svého těla zpětnou vazbu, v jakém stavu se právě nachází. Pokud se KTf neliší od dlouhodobého průměru, je Vaše tělo v pořádku. Pokud se ovšem KTf zvýší cca o 10 %, může to znamenat několik věcí.
1.  tělo nestačilo zregenerovat po tréninku z minulého dne
2.  tělo bojuje s nastupující chorobou (zvýšení KTf Vám oznámí nástup choroby cca 2 dny před nástupem příznaků)
3.  nadměrný stres
4.  včerejší večírek se trochu protáhl …

Maximální tepová frekvence (MTf)
MTf je nejvyšší počet úderů srdečního svalu za minutu, kterého můžete v průběhu tréninku (jízdy) dosáhnout bez zdravotních rizik (poškození srdce apod.). Nedá se říci, že všichni máme jednu společnou MTf. Jedná se o hodnotu, která souvisí s pohlavím, věkem, úrovní fyzické připravenosti organismu (srdce) případně naší genetickou výbavou. Přesnou hodnotu MTf lze zjistit jen ve specializované sportovní laboratoři při tzv. Spiroergonometrii.

Intenzita zátěže v tréninku
Náročnost a intenzita zátěže při tréninku musí být správně nastaveny, aby trénink vedl ke splnění tréninkových cílů. Během tréninku můžeme intenzitu sledovat podle svých pocitů (to, jakým způsobem tělo reaguje na zátěž a jak se s ní vyrovnává). Tato forma je ale pouze orientační. Pro přesnější měření zátěže můžeme použít měřič tepové frekvence (dále sportester). Sportester využívá přímé úměry, tedy: čím větší je zátěž, tím rychleji bije srdeční sval. Díky sportesteru jsme schopni daleko lépe dávkovat intenzitu zátěže v tréninku a v neposlední řadě vyloučit či zmírnit riziko přetrénování (velmi časté u začátečníků). Pokročilí sportovci využívají sportester pro efektivnější trénink, tedy s méně úsilím získat v tréninku více.

Intenzita tréninku – subjektivní hodnocení
Subjektivně můžeme intenzitu tréninku rozdělit do čtyř skupin: lehká, střední, těžká, velmi těžká viz. tabulka č. 1.

SPINNING

Recepce:
+ 420 606 667 066

Manažer:
Věra Čermáková
+ 420 724 404 500
wellness@domyno.cz

SÍLA

%

KARDIO

%

FLEXIBILITA

%

KONDICE

%